بلاگ

حقوق میهمانان در هتل ها

قسمت اول

حقوق میهمانان در هتل ها

(قسمت اول)

 

سفر و گردشگری در دنیای مدرن امروزه دیگر بعنوان یک مفهوم انتزاعی و دور از دسترس مطرح نیست با پیشرفت تکنولوژی و توسعه روز افزون شبکه های اجتماعی در میان مردم جهان و به اشتراک گذاری تجربیات مختلف افراد در سطوح مختلف ،

سفر و گردشگری بعنوان جزء لاینفک مردم این دنیای کوچک مطرح می گردد . سفر و گردشگری بعنوان یک صنعت قابل رشد در کشور های در حال توسعه و توسعه یافته نقش اساسی دارد و همچنین از شاخه های بسیار متعددی تشکیل شده ، از خدمات حمل نقل و جاده ها در نظر بگیرید تا دریاها و اقیانوس ها ؛ از مکان های بکر طبیعی در دل جنگلهای انبوه تا کویر های بی آب عل 

همانطور که گفته شد گستره وسیعی از خدمات در صنعت گردشگری  زنجیر وار  با هم در ارتباط هستند  که مهمترین حلقه این زنجیر بلند بالا ، حلقه هتل داری و اقامتی این صنعت است که همیشه نقش مهمی در  این زنجیره بازی می کند .

قطعا تجربه کرده اید که بعد از یک جابجایی چند ساعته در جاده ها یا  گذر از آسمان های نیلگون که هر سفری معمولا از این مرحله آغاز می شود .

 

رسیدن به محل اقامت شبانه برای یک استراحت چند ساعته و یا اقامت چند شبه اتفاقی آشناست برای همه سفر کنندگان حرفه ای و آماتور که سفر را آغاز کرده اند و منتظر استراحتی مناسب و درخور هستند .

 

اما آیا همه این مسافران که اکنون میهمانان یک هتل یا مجتمع اقامتی به حساب می آیند از حقوق خود آگاهند ؟

هتل ها یا اقامت گاه ها چه امکاناتی را باید در اختیار میهمانان خود قرار دهند ؟

هتل ها یا اقامت گاه ها چه الزاماتی دارند و چه چیز هایی را ملزم به ارائه نیستند ؟

 

در این نوشته میخواهیم به نکاتی اشاره کنیم که در هتل ها و اقامت گاه ها مشترک است و مدیران و بهره برداران این اقامت گاه ها باید این خدمات را برای میهمانان خود مهیا کنند.

 

اتاق:

 

همانطور که می دانید مهمترین چیزی که یک اقامت گاه باید به میهمان خود ارائه دهد اتاق است ، اتاق باید از نظر تعداد تخت همان چیزی باشد که شما بعنوان میهمان رزرو کرده اید . اگر سه تخته رزرو کرده اید باید اتاقی که تحویل میگیرد دارای سه تخت باشد .

اگر مغایرتی با چیزی که رزرو کرده اید مشاهده کردید حتما با مدیر وقت هتل یا اقامتگاه در میان بگذارید. این حق ابتدایی شماست که اتاقی را تحویل بگیرید که رفاه و آسایش برای شما بهمراه داشته باشد .

همچنین توجه داشته باشید که طی دستور سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور و ابلاغ آن به تمامی واحد های اقامتی افراد بالای 12 سال بعنوان یک نفر کامل باید محاسبه گردند. از 7 ال 12 سال نیم بهاء و زیر هفت سال بعنوان خردسال در نظر گرفته شده است و هتل نباید مبلغی برای آن اخذ نماید .


امنیت :

 

مورد بعدی که باید حتما در نظر گرفته شود احساس امنیت شماست . شما چه از نظر روانی و چه از نظر فیزیکی و جسمی باید در امنیت کامل باشید و این مهمترین وظیفه مدیران هتل ها و اقامت گاه ها در قبال میهمانانشان است .

موارد ذیل بعنوان نشانه هایی از وجود امنیت در اقامتگاه ذکر می گردد که در هتل های یک تا پنج ستاره مشترک است.

  • وجود راه پله های اظطراری و تابلوهای راهنمای آن در داخل طبقات اقامت گاه.
  • وجود وسایل اطفاء حریق مانند کپسول های آتش نشانی و شیر های آب مخصوص .
  • وجود پنجره محافظت شده با توری برای دفع حشرات و نرده برای حفظ امنیت شما .
  • وجود سیستم گرمایش مرکزی ، بخاری به هیچ عنوان در اقامت گاه ها مجاز نیست و ممکن است برای شما ایجاد خطر نماید .
  • عدم وجود اشیاء خطر آفرین و شکسته در داخل اتاق مثل آینه شکسته یا امثال آن .
  • دسترسی به تلفن برای تماس اضطراری .
  • دسترسی و توانایی قفل کردن درب ورودی اتاق به شکلی که هیچ شخصی از خارج از اتاق توان دسترسی به داخل را نداشته باشد . مگر مدیر وقت هتل آنهم در موارد اضطراری .
  • عدم حضور افراد متفرقه در طبقات هتل ( افراد غیر مقیم)
  • حضور همیشگی یک نفر بعنوان مسئول و یا نگهبان مجموعه .
  • دسترسی همیشگی به مدیر هتل یا اقامت گاه .

در صورتی که موارد ذکر شده بالا در هتلی در دسترس نبود و یا کمبودی مشاهده گردید حتما با مدیر هتل برای رفع آن صحبت کنید و در صورتی که نتیجه نگرفتید با واحد نظارتی که معمولا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همان شهر می باشد تماس حاصل کنید . بازرسان سازمان موظف به رفع و رجوع و جلب رضایت شما هستند.

 

ادامه دارد …

تیم تولید محتوا

ما بعنوان تیم تولید محتوا سایت دستیار هتل سعی می کنیم تا بهترین و بروزترین اطلاعات هتلداری را برای مخاطبان گرامی تولید کنیم . تنها دستیار هتل دیجیتال شما

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص انسان از ربات *

دکمه بازگشت به بالا